Német kézifegyverek
Fallschirmjägergewehr Fg42
A fegyvert az ejtőernyős fegyvernemnek fejlesztették ki, hogy egy könnyebb és pontosabb sorozatlövő fegyvert kaphassanak, ugyanis az MG34-esek túlságosan nehezek voltak ilyen célokra, az MP40 pedig túlságosan pontatlan volt hosszú távon. Tulajdonképpen az Fallschirmjägergewehr Fg42 a könnyűgéppuska szerepét töltötte volna be a német hadseregben. Tervezésekor a következő célokat fogalmazták meg: automata üzemmód, könnyű hordozhatóság, képes legyen puskaként, messzebb levő célokat támadni. Ezek alapján született meg az Fg42. Erősségét a gázmeghajtásos szerkezet, és a 7,92 mm töltény adta.
TECHNIKAI ADATOK
Űrméret: 7,92 mm
Csőhossz: 501 mm
Teljes hossz: 1120 mm
Tömeg: 4,5 kg (üresen)
Tűzgyorsaság: 1100 lövés/min
Torkolati sebesség: 762 m/sec
Tár befogadóképessége: 20 töltény
Flammenwerfer 35
A 20. században legelőször a német hadseregben vezették be a lángszóró használatát, még a századforduló elején, ezért a II. világháborúban már egy több fejlesztésen keresztülment fegyvert tudtak alkalmazni. A Rheinmetall-Borsig több mint 60 ezer darabot gyártott le belőle. Későbbi változata a Flammenwerfer 41.
TECHNIKAI ADATOK
Űrméret: 12 liter
Csőhossz: 372 mm
Teljes hossz: 411 mm
Tömeg: 35,8 kg
Össz. égési idő: 10 mp
Működés: töltény gyújtás / nitrogéngáz
Alkalmazási táv: 30 m; kilövellési sebesség: másodpercenként 140 méter
Mauser Gew 43
A félautomata puskákat a legtöbb ország csak a 2. világháború során rendszeresítette. A katonai vezetők még röviddel a háború előtt is szükségtelennek tartották az öntöltő fegyvereket. Úgy tartották ugyanis, hogy a lövészek attól fogva kevésbé koncentrálnának tüzelés előtt, hiszen már nem kellene minden lövést számolniuk. A háború tapasztalatai, és a tény, miszerint más nemzetek - mint az USA vagy az oroszok - már rendelkeznek jól használható öntöltő fegyverekkel, vezettek a német Gew43 kifejlesztéséhez. Bár jobban sikerült, mint az előd Gew41-es, soha nem gyártottak belőle nagy darabszámot, és inkább csak elitalakulatok használták. A közkatonák továbbra is a Kar 98k-t kapták csak.
TECHNIKAI ADATOK
Űrméret: 7,92 mm
Csőhossz: 549 mm
Teljes hossz: 1117 mm
Tömeg: 4,41 kg
Tűzgyorsaság: 40 lövés/min
Torkolati sebesség : 745 m/s
Tár befogadóképessége : 10 töltényes tár
Sturmgewehr 44
A német StG 44 volt a legelső gépkarabély, amit készítettek, és segített a mai gépkarabélyok tervezésénél. Hitler először elutasította az StG 44-est, de a Keleti Fronton bizonyosodott be, hogy nagyon hatékony fegyver, és így azonnal hadrendbe állították. Az ellenséges vonalak elleni támadásnál a gépkarabély igen jól bevált. Egyes és sorozatlövésre egyaránt megfelelt. Az un. „rövid töltényre" tervezték. A német gyalogság tűzereje így jelentős fölényben volt a közönséges ismétlőpuskákkal felszerelt csapatokkal szemben.
TECHNIKAI ADATOK
Űrméret : 7,92 mm
Csőhossz : 400 mm
Teljes hossz: 930 mm
Tömeg : 4,62 kg
Tűzgyorsaság : 500 lövés/min
Torkolati sebesség : 650 m/sec
Tár befogadóképessége : 30 töltény
Schmeisser MP40
Az MP 40-es elődjét, az MP 38-as géppisztolyt csak körülményesen és drágán lehetett előállítani. Éppen ezért úgy kellett azt áttervezni, hogy alkalmas legyen tömeges gyártásra. Ennek az áttervezésnek eredményeként született meg az MP 40-es. Megbízható, olcsó fegyver lett, pontosabb volt, mint a Thompson géppisztoly, ezért az amerikai katonák nagyra becsülték, és ahol lehetett gyűjtötték és használták őket. Alkatrészeit különböző beszállító üzemekben készítették, de a végszerelést is több gyár végezte. 1940 és 1944 között 1 milliónál is több példány került ki az üzemekből. Több módosított verziója is készült, pl. az MP 40/II-es, melybe két tárat lehetett helyezni, az MP 41-et (más jelöléssel MP 41/I-et) pedig fatusával szerelték. Ezen változatok kevésbé voltak sikeresek, de az alapmodell előfutára lett a háború utáni tömegesen előállított, hatékony gépkarabélyoknak.
TECHNIKAI ADATOK
Űrméret : 9 mm Parabellum
Csőhossz : 248 mm
Teljes hossz: 832 mm (kihajtott válltámasszal)
Tömeg : 3,96 kg (üres tárral)
Tűzgyorsaság : 500 lövés/min
Torkolati sebesség : 380 m/s
Tár befogadóképessége : 32 töltény (szekrénytár)
Parabellum P08 'Luger'
A fronton kitett hatásoknak, (por, kosz) nehezen ellenálló pisztoly, de ha rendesen karban volt tartva, pontosan és megbízhatóan üzemelt, és a szövetséges katonák egyik legjobban megbecsült hadizsákmánya volt. Létezett belőle egy ún. "Artillery Model" azaz "tüzérségi" is, amely hosszabb csővel, fa tussal, és 32 db-os dobtárral rendelkezett.
TECHNIKAI ADATOK
Űrméret: 9 mm Parabellum
Csőhossz: 100 mm
Teljes hossz: 230 mm
Tömeg: 0,90 kg
Torkolati sebesség: 381 m/s
Tár befogadóképessége: 8 töltény
Elméleti tűzgyorsaság: 20 lövés percenként
Mauser K98k
1935-ben a 98k Mauser volt az elsődleges karabély Németországban. A Mauser-t 1898-ban Paul Mauser készítette el, s ezt fejlesztették tovább. 7.92x57-es kaliberű puska volt, 5 tölténnyel a tárban, s régebben bajonett is volt rajta. Míg az újratöltése lassú volt a závárzat-mechanika miatt, a német Karabiner 98k találati pontossága kárpótolt mindezért. Ennek a pontosságnak köszönhetően hamarosan bemutattak egy mesterlövész változatot is, amelyik megőrzi a Karabiner 98k tulajdonságait kiegészülve egy távcsővel. Megbízható hatótávolságával a Karabiner egy kiváló nagy hatótávolságú fegyver.
TECHNIKAI ADATOK
Űrméret: 7,92 mm
Csőhossz: 600 mm
Teljes hossz: 1110 mm
Tömeg: 3,93 kg
Tűzgyorsaság: 15 lövés percenként
Torkolati sebesség: 755 m/s
Tár befogadóképessége: 5 töltényes belső tár
MG 34
A Mauser cég által kifejlesztett MG 34-es a második világháború egyik legkorszerűbb géppuskája volt. Alapját a német tervezésű, de a fegyverkezési korlátozások miatt Svájcban gyártott Solothurn MG 30-as képezte. Az MG 34-es volt az első, nagy tömegben gyártott olyan géppuska, amely golyószóróként és géppuskaként is használható volt, ráadásul a földi célok leküzdésén túl légvédelmi fegyverként is bevált, sőt, tankokba és repülőgépekbe is beépítették. Az 1936-ban hadrendbe állított MG 34-est 1945-ig gyártották. Negatívumaként szokták felhozni, hogy a léghűtéses cső 250 lövés után a melegedés miatt cserére szorult. Ezt a műveletet ötletes megoldással könnyítették meg. Legnagyobb hátránya, hogy túlságosan jó volt: előállítása nagy precizitást és hosszú időt igényelt, ezért nem tudták kellő ütemben gyártani. A precíz konstrukció miatt homokos, sáros, havas környezetben hamar meghibásodhatott. Ezeket a tényezőket figyelembe vették a továbbfejlesztésének tekinthető MG 42-es tervezésekor.
TECHNIKAI ADATOK
Űrméret: 7,92 mm
Csőhossz: 627 mm
Teljes hossz: 1200 mm
Tömeg: 11,5 kg (fegyverlábbal)
Tűzgyorsaság: 800-900 lövés/min
Torkolati sebesség: 820 m/s
Tár befogadóképessége: 50 db (vagy 75 db-os csigatár, vagy 250 db-os heveder)
MG 42

Sokan a második világháború legjobb géppuskájának tartják az MG 42-est. A Mauser cégnél egy olyan fegyvert próbáltak meg kifejleszteni, mely olcsóbban és gyorsabban előállítható, mint az MG 34-es, és extrém körülmények között is működőképes. A korábbi típusok gyártási tapasztalatait Lengyelországban zsákmányolt műszaki elképzelésekkel ötvözték. A végeredmény egy valóban kiváló fegyver lett, mely 1942-ben állt hadrendbe. Az MG 42-es elképesztő tűzgyorsasága miatt a "villámgéppuska" becenevet kapta. Nehéz volt célon tartani, de a katonák szerint ezt messze ellensúlyozta a nagy tűzerő. A túlmelegedett csövet egy gyakorlott kezelő 5-6 másodperc alatt ki tudta cserélni. Minden pozitívuma ellenére mégsem lett volna sikeres fegyver, ha a műszaki újdonságok nem párosultak volna a gyártás terén alkalmazott ötletes megoldásokkal, melyek közül kiemelendő, hogy alig kellett hozzá különleges anyag. A modell a háború után is hadrendben maradt, sőt, miután az NSZK belépett a NATO-ba, átalakították a szabványos NATO-lőszer használatára is.
TECHNIKAI ADATOK
Űrméret: 7,92 mm
Csőhossz: 533 mm (lángrejtővel 565 mm)
Teljes hossz: 1225 mm (tusával)
Tömeg: 11,5 kg (fegyverlábbal)
Tűzgyorsaság: 1100-1200 lövés/min
Torkolati sebesség: 820 m/s
Tár befogadóképessége: 50 db (vagy 75 db-os csigatár, vagy 250 db-os heveder |